fbpx

E thotë vetë OBSH: Ja kush mund të jetë epiqendra tjetër e COVID-19

Lajme jo shumë të mira për Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga OBSH.  Zëdhënësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë është shprehur se në 24 orët e fundit, 85 përqind e rasteve të reja me koronavirus janë regjistruar vetëm në Evropë dhe në SHBA.

Ai thekson se Shtetet e Bashkuara mund të jenë epiqendra e radhës e koronavirusit, i cili u ka marrë jetën deri tani mbi 17 mijë personave.

Deri tani, në SHBA janë konfirmuar mbi 46,450 persona të infektuar me koronavirus, ndërsa të hënën, u shënuan mbi 100 viktima, duke vendosur rekord të zi që prej shpërthimit të epidemisë në këtë vend.

Deri tani nurmi i personave që kanë humbur jetën në SHBA është 593 sipas të dhënave të ‘Johns Hopkins University’.Ndërkohë një zëdhënës i OBSH-së ka dhënë alarmin për SHBA-në.