fbpx

E tmerrshme/ 23 fëmijë humbin jetën nga zjarri në shkollë

Të paktën 23 fëmijë janë vrarë në një zjarr në një shkollë me konvikt në periferi të kryeqytetit Liberian Monrovia.

Zjarri besohet të ketë shpërthyer në orët e para të mëngjesit, kur nxënësit e shkollës po flinin në një ndërtesë të bashkuar me një xhami.

Policia i ka thënë BBC-së se ata janë ende në kërkim të trupave në ndërtesë në zonën e Paynesville.

Presidenti i vendit, George Weah, ka shprehur ngushëllimet e tij për familjet e viktimave.

Zëdhënësi i policisë, Moisiu Carter i tha agjencisë së lajmeve Reuters se zjarri ishte shkaktuar nga një defekt elektrik, por hetimet po vazhdojnë.

Zyrtarët i thanë agjencisë së lajmeve AFP se viktimat ishin të moshës 10 dhe 20 vjeç./real-news.tv/