fbpx

E vërtetoi shkenca/ Këto janë femrat më të bukura në botë

GettyImages-675673050-1.jpg

Shkenca ka qenë në gjendje të na tregojë shumë për bukurinë: gjashtë tiparet fizike që burrat nuk mund t’i rezistojnë, tipari juaj më i paharrueshëm i fytyrës dhe tani – të cilat gratë konsiderohen më të bukura në botë dhe pse.

E gjitha zbret në një filozofi të lashtë greke të quajtur raporti Phi, të cilin Julian De Silva, M.D., të Qendrës për Kirurgji Kozmetike dhe Plastike të Avancuar të Fytyrës, të përdorur së bashku me hartën e fytyrës kompjuterike për të përcaktuar se cilat gra të famshme kanë raportin ideal dhe simetrinë e fytyrës.

Ndërsa standardet e bukurisë ndryshojnë nga kultura, metoda e raportit është një qasje interesante ndaj estetikës dhe mund të na japë disa të dhëna se pse disa njerëz dallojnë më shumë se të tjerët.

Sipas raportit të artë të bukurisë Phi – mjekra e saj, sytë dhe balli janë karakteristikat e saj të cilat kanë bërë që ajo të shpallet më e bukura.

Dr De Silva theksoi se ky studim nuk është aspak mënyrë për t’i hedhur gratë kundër njëra-tjetrës. “Me këtë teknologji tokësore, ne kemi zgjidhur disa nga misteret e asaj që është ajo që e bën dikë të bukur fizikisht,” tha ai. “Rezultatet ishin befasuese dhe treguan se disa aktore dhe modele të famshme kanë tipare të fytyrës që i afrohen parimeve të lashta Greke për përsosmëri.”

Pra, sipas Grekëve të Lashtë dhe shkencës, këtu janë 10 gratë më të bukura në botë:

Bella Hadid 94.35%

Amber Heard 91.85%

Kim Kardashian 91,39%

Kate Moss 91.06%

Emily Ratajkowski 90.8%

Kendall Jenner 90,18%

Helen Mirren 89.93%

Scarlett Johansson 89.82

Selena Gomez 89.57%

Marilyn Monroe 89.41%

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303