fbpx

E ZBULOI! Zaev për DW: Qeveria hungareze ka ndihmuar Gruevskin të arratiset nga Maqedonia e Veriut

F7DA7672-6BD5-4788-BF66-383D8B7FFFB1.jpeg

Kryeministri Zoran Zaev ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle”, ku edhe ka folur për arratisjen e paraardhësit të tij, Nikolla Gruevski.

Sipas tij, qeveria hungareze ndihmoi Gruevskin të arratisej nga vendi dhe i dha atij leje qëndrimi në Hungari.

“Shkeli ligjin ndërkombëtar. Tani po kërkojmë një mënyrë ligjore për ta kthyer atë që të vuajë dënimin me burg. Sidoqoftë, shumë ish-ministra të tjerë janë në paraburgim ose tashmë vuajnë dënime me burg, madje edhe nga qeveria aktuale. Njerëzit e afërt me këtë qeveri po ndiqen penalisht në gjykatë, ose janë tashmë në burg,”- tha Zaev.

Nikolla Gruevski akuzohet në vendin e tij për shpërdorim detyre, konkretisht për blerje votash dhe përblerjen e një makine tip “Armored Mercedes” me vlerë 600 mijë euro. Ai u arratis nga Maqedonia më nëntor 2018, dhe e kaloi kufirin me një pasaportë të rreme, duke kaluar edhe nga kufiri shqiptar.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303