fbpx

Egjipt, bombë në një kishë, humb jetën një polic

egypt.jpg

Një polic është vrarë duke u përpjekur të çaktivizojë një bombë jashtë një kishe të krishterë në Egjipt.

Mustafa Abid thuhet se ishte specialist në çaktivizimin e minave. Shpërthimi plagosi dy oficerë të tjerë dhe një person të rastësishëm.

Pajisja ishte një nga dy të fshehura në një thes në çatinë e kishës në qytetin Nasr jashtë Kajros.

Ajo vjen dy ditë para se të krishterët e Egjiptit të festojnë Krishtlindjet e tyre.

Rreth 10% e popullsisë së Egjiptit janë Koptët, dhe shumë thonë se shteti i diskriminon ata dhe nuk u ofron atyre mbrojtje të mjaftueshme./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *