30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Egjipt, zbulohet varri 4400 vjeçar

spot_img

Arkeologët kanë bërë një tjetër zbulim në Egjipt, varrin e një predikuesi të lartë, të paprekur për 4400 vite.

Mostafa Uaziri, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Antikiteteve, tha se zbulimi ishte një nga më të veçantët në dekadat e fundit.

Varri, i gjetur brenda piramidës së Sakas, pranë Kairos, ishte mbushur me hieroglife shumëngjyrëshe dhe me statuja faraonësh.

Skenat dekorative tregojnë se aty prehej personi i varrosur, një predikues i lartë i oborrit mbretëror, i quajtur Vahti; si dhe mamaja, gruaja dhe të afërm të tjerë.

Ja disa foto interesante nga zbulimi i bërë:

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat