fbpx

Eklipsi total diellor i këtij viti do ndodhë nesër, por a mund ta shohim?

gvg-1024x651.jpg

Eklipsi i vetëm total diellor i këtij viti do të ndodhë nesër në mëngjes, duke zhytur pjesë të Antarktidës në errësirë ​​për dy minuta, ka thënë NASA.Spektakli i rrallë i hënës që bllokon diellin do të arrijë shtrirjen e tij më të madhe rreth orës 07:33 GMT për shikuesit pranë skajit të Ronne Ice Shelf të Antarktidës.Eklipsi do të sigurojë një pushim të shkurtër nga dita e gjatë e verës që Antarktida po përjeton që nga tetori – në fakt, dielli nuk do të perëndojë më atje deri në prill. Ndërkohë që kjo mund të humbasë kryesisht, shikuesit gjetkë në hemisferën jugore, duke përfshirë pjesë të Australisë, Kilit dhe Zelandës së Re, do të shohin një eklips të pjesshëm.Eklipset diellore ndodhin afërsisht çdo gjashtë muaj, sepse hëna nuk rrotullohet plotësisht në të njëjtin rrafsh rreth Tokës ndërsa rrotullohet rreth diellit.Për më tepër, eklipset totale të diellit janë rreth tre herë më të rralla dhe shihen vetëm nga ata që janë në shtegun 60–160 milje të gjerë të hijes së hënës.Eklipsi tjetër i plotë diellor nuk do të ndodhë deri më 8 prill 2024, por, ndryshe nga ngjarja e së shtunës, ai do të jetë gjerësisht i dukshëm në pjesë të Kanadasë, Meksikës dhe Shteteve të Bashkuara. Në Evropë, ndërkohë, një eklips total diellor nuk pritet të ndodhë këtë shekull.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303