fbpx

Ekziston një sanduiç që na shton 33 minuta jetë

dded0813-208b15ba2c86efa7a8dc9246597b59ee.jpg

Të gjithë e dinë që zakonet tona të të ngrënit luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë.Kërkimet shkencore përkatëse tregojnë se me zgjedhjet e duhura mund të jetojmë më gjatë, duke na dhënë një udhëzues përkatës për ushqimet që duhet të përfshijmë në dietën tonë të përditshme.Në njërën prej tyre, shkencëtarët nga Universiteti i Miçiganit studiuan më shumë se 5.800 lloje ushqimesh dhe dolën me një listë, e cila ndikon pozitivisht në jetëgjatësinë tonë.Sidoqoftë, një lloj ushqimi i caktuar na befasoi shumë këndshëm.Sanduiçi klasik me reçel dhe gjalpë kikiriku shton 33 minuta në jetën tonë.Ekspertët i ndanë rezultatet e tyre në tri kategori:E gjelbra, së cilës i përkasin ushqimet që rrisin kufirin e jetës sonë, e kuqja me atë që bëjnë të kundërtën dhe portokallia me ato neutrale.Zona e gjelbër përbëhet kryesisht nga arra, fruta, perime, fibra dhe disa ushqime deti.Shumica e shpendëve, ushqimeve me bazë veze dhe perimeve serë gjenden në portokall.Sa për të kuqen, ajo përmban kryesisht mish të kuq të përpunuar, djathëra dhe salmon.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303