fbpx

Emërohet ambasadorja e SHBA në OKB

OKB-SHBA.jpg

Senati amerikan ka konfirmuar të nominuaren e presidentit Trump, Kelly Knight Craft, si ambasadoren e SHBA-ve në Kombet e Bashkuara.

Knight Craft, 57 vjeçe, një republikane, aktualisht është ambasadore e Amerikës në Kanada.

Gjatë seancës së saj konfirmuese, ajo u zotua të vazhdojë përpjekjet për të bërë presion për reformat e OKB-së dhe mbrojti vendimin e Trump për zvogëlimin e pagesave në OKB.

Ajo do të zëvendësojë Nikki Haley, e cila dha dorëheqje tetorin e kaluar.Kongresi miratoi emërimin e Knight Craft me 56 vota pro dhe 34 kudër. Vetëm pesë demokratë miratuan emërimin e saj.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303