fbpx

Ëndërron lumturinë dhe jo paranë! Aktori jep për bamirësi të gjithë pasurinë

Gjatë një interviste të kohëve të fundit me një faqe filmash në Hong Kong, legjenda e kinemasë kineze Chow Yun-Fat tha se planifikon të dhurojë shumicën e parave të tij për bamirësi.

“Paraja nuk është e imja, unë jam vetëm duke e mbajtur atë të sigurt për momentin”, tha Chow Jayne Stars në një intervistë të botuar më 10 tetor.

Një nga aktorët më të njohur të kinemasë të Hong Kong-ut, Chow  ka luajtur në shumë filma dramatikë të tillë si “A Better Tomorrow”, “The Killer” dhe “Hard Boiled”.

Megjithatë, ndërsa ai ka gëzuar një karrierë filmash shumë të suksesshme, Chow nuk i shpenzon paratë e tij duke blere gjera te shtrenjta. Sipas mediave të Hong Kongut, Chow bën një jetë të thjeshtë dhe të zakonshme, duke shpenzuar vetëm HK $ 800 ($ 100) çdo muaj.

Ndërkohë që yjet e tjerë shpesh fotografohen duke ngarë makina luksoze ose duke blerë  në dyqane të markave të mëdha, Chow shpesh shihet duke marrë transportin publik dhe duke përdorur një telefon celular të vjetër. Ai filloi të përdorte një smartphone vetëm pasi telefoni i tij i vjetër, një gjeneratë e parë e Nokia-s, u prish pas 17 viteve të përdorimit.

 

Ai është gjithashtu i kursyer kur bëhet fjalë për atë që ai vesh. Krahasuar me disa yje që konkurrojnë me njëri-tjetrin kur vjen puna për të treguar veshjet më të fundit luksoze, Chow bën shumicën e blerjeve të tij në dyqanet me zbritje. Duke mbajtur një qëndrim indiferent kur është fjala për atë që të tjerët mendojnë për shijen e tij, Chow i tha Jayne Stars: “Unë nuk vesh rroba për njerëzit e tjerë. Për sa kohë mendoj se është e rehatshme, atëherë është mjaft e mirë për mua”.

Disa vjet më parë, Chow dhe gruaja e tij, Jasmine Tan, krijuan bamirësinë e tyre.Në vitin 2013, çifti zbuloi vlerën totale të tyre neto – 714 milionë dollarë në atë kohë – dhe njoftoi vendimin e tyre për të dhuruar një pjesë të madhe të kësaj për një shumëllojshmëri organizatash bamirëse pas largimit të Chow.

Lër një koment