fbpx

Erdogan: Deklarata e Bolton është e papranueshme

105101104_051356969-1.jpg

Presidenti i Turqisë ka kundërshtuar me forcë thirrjet amerikane për vendin e tij për të mbrojtur luftëtarët kurdë në Siri.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se deklaratat e tilla të bëra nga Këshilltari Kombëtar i Sigurisë Kombëtare John Bolton në fundjavë janë “të papranueshme”.

Bolton është në Turqi për të kërkuar garanci se kurdët që luftojnë me Shtetin Islamik (IS) në Sirinë veriore do të jenë të sigurt pas një tërheqje të planifikuar të Shteteve të Bashkuara.

Turqia e konsideron milicinë kurde të YPG-së që po lufton militantët e IS si terroristë.

Të martën, Erdogan u tha deputetëve të Partisë së tij se Turqia nuk mund të “pranojë dhe gëlltisë” mesazhin e Bolton.

Ai shtoi se amerikanët nuk e dinë se kush janë grupet YPG dhe kurdë të tjerë. “Nëse SHBA i vlerëson ata si” vëllezër kurdë “atëherë ata po gënjejnë veten”, tha Erdogan.

Muajin e kaluar presidenti amerikan Donald Trump tronditi aleatët dhe u përball me kritika kur njoftoi tërheqjen e forcave amerikane nga Siria, duke thënë se IS është “mundur”.

Por gjatë fundjavës, në fillim të vizitës së tij në Izrael dhe Turqi, Bolton tha se largimi varet nga disa kushte.

SHBA ka nevojë të sigurohet që luftëtarët kurdë janë të sigurt dhe se IS u mund plotësisht, tha ai./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *