Erdogan: Gulen i rëndësishëm për Turqinë si al-Baghdadi për Amerikën

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan, kërkoi edhe njëherë ekstradimin e manjatit dhe klerikut,Fetullah Gulen, i cili dikur ishte aleat dhe sot jeton në SHBA, vite pas grushtit të dështuar të shtetit.

“Udhëheqësi i organizatës së akuzuar nga Ankaraja për komplotin e dështuar të grushtit të shtetit në vitin 2016 në Turqi, Fethullah Gulen, është i rëndësishëm për Turqinë po ashtu si udhëheqësi i ISIS-it, al Bagadi për SHBA-në”-deklaroi Erdogan.

“Ai jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, theksoi Erdogan në një fjalim para grupit parlamentar të partisë së tij AKP, rreth një javë para vizitës së planifikuar në Shtëpinë e Bardhë, të cilën Erdogan e vuri në dyshim për shkak të tensionit me Uashingtonin për kurdët dhe njohjen e gjenocidit armen.