fbpx

Erdogan: Ofensiva e Sirisë do të vazhdojë nëse marrëveshja për armëpushim nuk zbatohet plotësisht

Turqia do të vazhdojë ofensivën e saj në verilindje të Sirisë nëse marrëveshja me Shtetet e Bashkuara për të ndalur operacionin dhe tërheqja e forcave kurde nuk zbatohet plotësisht, tha presidenti Tayip Erdogan.

Ai gjithashtu tha se kishte njoftuar Presidentin e SHBA Donald Trump për ofensivën në një telefonatë në 6 tetor, tre ditë para fillimit të operacionit. Ai shtoi se “ajo që është e nevojshme do të bëhet kur të jetë koha e duhur”, në lidhje me një letër të Trump në të cilën ai i tha Erdoganit që të mos bëhet “budalla” dhe “djalë i ashpër”./real-news.tv/