24.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Erdogan: Turqia do të ulë normën e inflacionit në 6-7 për qind

spot_img

Presidenti turk, Tayyip Erdogan tha të shtunën se norma e inflacionit të Turqisë do të bjerë në 6 ose 7 përqind nga 19-20 përqind që është momentalisht, por nuk sqaroi se si ai synon të arrijë qëllimin.

Duke dhënë një fjalim gjatë fushatës zgjedhore në qytetin verilindor të Rize, Erdogan nuk përcaktoi një afat kohor për planin e tij anti-inflacion, por dukej të fliste për periudhën pas sondazheve lokale më 31 mars.

Inflacioni vjetor qëndroi pak mbi 20 për qind në janar dhe të dhënat e ditës së hënë pritet të tregojnë një rënie të lehtë në 19.9 për qind në shkurt, tregon një sondazh i Reuters të enjten./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat