fbpx

‘Ergi është në plazh…’/ 8-vjeçari tregon se si e ka përjetuar tërmetin

TERMET-780x405.jpg

Qendra për Mbrojtjen e Fëmijëve në Shqipëri ka ndarë një foto të një vizatimi që është bërë nga një fëmijë 8-vjeçar nga Durrësi me të cilën ka përshkruar situtën pas tërmetit të 26 Nëntorit.

Me këtë vizatim ai ka treguar mënyrën se si e ka përjetuar këtë tragjedi ndërsa mësohet se ai ka humbur banesën e tij duke u strhuar pas kësaj në një banesë private me familjen.

Njoftimi i CRCA/ECPAT:

Ky vizatim eshte detyra e pare qe nje femije 8 vjec nga Durresi ka krijuar per te treguar perjetimin e tij pas ikjes nga termeti. Djali ka humbur shtepine e tij dhe eshte strehuar ne nje banese privatisht se bashku me familjen. Ngacmuar nga ky vizatim feminor CRCA/ECPAT Shqiperi po nderrmer iniciativen e nje mini-ekspozite, per ti dhene nje menyre e dimension tjeter dhimbjes qe perjetuan femijet ne kete situate. Bashkangjitur po ju dergoj edhe njoftimin per shtyp. Faleminderit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303