fbpx

Facebook mbyll 500 faqe ruse që përhapnin lajme të rreme

859CE2D2-49F0-42E7-AAEB-C013F1605290.jpeg

Facebook ka hequr 500 faqe dhe llogari të dyshuara se janë përfshirë në shitjen e lajmeve të rreme në Evropën Qendrore, Ukrainë dhe vende të tjera të Europës Lindore. Veprimi përfundon përpjekjet e dy grupeve të veçanta për “manipulimin e njerëzve”, tha Facebook në një blog. Llogaritë kishin më shumë se 900,000 ndjekës dhe shpenzonin më shumë se 160,000 dollarë për reklamat. Facebook tha se llogaritë ishin të lidhura ngushtë me grupet shtetërore ruse të njohura për përhapjen e lajmeve të rreme. Grupi më i madh i faqeve dhe llogarive ishte hapur në Rusi, por kishte në shënjestër përmbajtjen e saj mashtruese në pjesën më të madhe të kombeve dhe rajoneve në Evropën Lindore. Organizatat që drejtojnë rrjetet e faqeve paraqiten si burime të pavarura të lajmeve dhe rregullisht nxjerrin informacion rreth një larmi subjektesh përfshirë motin, udhëtimin, sportin, ekonominë dhe politikën, si edhe tema më të përgjithshme. Këto faqe gjithashtu shkruajnë rregullisht për lëvizjet e protestës, për ndjenjat anti-Nato dhe përpjekjet kundër korrupsionit. Facebook, i ndihmuar nga policia dhe grupet e tjera të teknologjisë, zbuloi se shumë nga njerëzit pas këtyre llogarive dhe faqeve punonin për agjencinë ruse Sputnik.
Grupi tjetër i llogarive që u hoqën gjithashtu ishin me bazë në Rusi, por synonin pothuajse të gjithë përmbajtjen e tyre në Ukrainë.
“Ne po i heqim këto faqe dhe llogari bazuar në sjelljen e tyre”, tha Nathaniel Gleicher, kreu i politikës së sigurisë kibernetike në Facebook. “Në këto raste, njerëzit që qëndrojnë pas këtij aktiviteti u koordinuan me njëri-tjetrin dhe përdorën llogaritë e rreme për të keqinterpretuar veten dhe kjo ishte baza për veprimin tonë”, shtoi ai. Trajtimi i faqeve që abuzojnë me Facebook ishte një “sfidë e vazhdueshme”, tha Gleicher. “Njerëzit përgjegjës janë të mirëfinancuar,” tha ai. /real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303