13.5 C
Tirana
E martë, 28 Maj, 2024

TË FUNDIT

Facebook me rregulla të reja për reklamat politike për vendet e BE

spot_img

Reklamat politike që shfaqen në Facebook në vendet e BE do të etiketohen për të identifikuar reklamuesin, së bashku me informacionin se kush janë ata, sa kanë paguar dhe kë audiencë synojnë ata.

Ky vendim vjen përpara zgjedhjeve të majit për Parlamentin Evropian.

Rregullat e reja, të cilat hyjnë në fuqi më 29 mars, janë pjesë e përpjekjeve të rrjetit social për të mposhtur abuzimin gjatë zgjedhjeve.

Ekzekutivi i lartë i Facebook, Richard Allen, tha se transparenca është “një përparësi kryesore”.

Facebook është kritikuar se nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndalur fuqitë e huaja nga ndërhyrja në zgjedhje.

Në Shtetet e Bashkuara, mijëra reklama u blenë nga grupet ruse që u përpoqën të shkaktojnë mosmarrëveshje para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

“Ne e pranojmë se disa njerëz mund të përpiqen të punojnë rreth çdo sistemi, por jemi të sigurt se kjo do të jetë një pengesë e vërtetë për këdo që mendon të përdorë reklamat tona për të ndërhyrë në zgjedhje nga jashtë një vendi”, tha Allen.

Të gjithë reklamuesit nga vendet e BE-së do të duhet të kenë autorizim nga vendi i tyre për të drejtuar reklama lidhur me zgjedhjet parlamentare evropiane. Atyre do t’u kërkohet të paraqesin dokumente dhe t’u nënshtrohen kontrolleve teknike për të konfirmuar identitetin dhe vendndodhjen e tyre.

Facebook do të përdorë një kombinim të sistemeve të automatizuara dhe raportimit të përdoruesve për të zbatuar politikën./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat