fbpx

Fauci bën paralajmërimin e fortë: Mund të jemi në telashe, një variant më i rëndë se COVID do shfaqet…

fauci.jpg

Këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, Dr Anthony Fauci ka dalë me një paralajmërim të fortë për COVID-19. Ai theksoi në një intervistë për McClatchy se një variant më i rëndë i Covid-19 mund të shfaqet pasi mesatarja e rasteve të përditshme të rasteve në SHBA tani po i afrohet 100,000 në ditë, duke tejkaluar nivelin e transmetimit verën e kaluar para se të ishin në dispozicion vaksinat.

Fauci, tha se SHBA-të mund të jenë në telashe nëse një variant i ri është më i fortë dhe i përhapur se Delta, e cila tashmë ka një ngarkesë virale 1.000 herë më të lartë se lloji origjinal i Covid.

Sipas CNBC, Delta ka përmbysur përgjigjen e SHBA-së ndaj pandemisë, pasi është vërtetuar se është e aftë të infektojë edhe njerëzit që janë të vaksinuar. Moderna paralajmëroi të enjten se infektimet e mëdha do të bëhen më të zakonshme kur varianti delta të përhapet më shumë.

“Nëse vjen një tjetër që ka një aftësi po aq të lartë të transmetimit, por është gjithashtu shumë më e rëndë, atëherë ne me të vërtetë mund të jemi në telashe. Njerëzit që nuk po vaksinohen gabimisht mendojnë se bëhet fjalë vetëm për ta. Por nuk është. Bëhet fjalë edhe për të gjithë të tjerët.”-tha Fauci.

Sidoqoftë, vaksinat ende ofrojnë mbrojtje të fortë kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve, dhe shumica dërrmuese e infektimeve të reja janë në mesin e njerëzve të pavaksinuar. Moderna, për shembull, tha të enjten se shtytësi përforcues që po zhvillonte prodhoi një përgjigje imune të fortë ndaj variantit Delta.

SHBA po raporton një mesatare shtatë ditore prej gati 94,000 rastesh të reja që nga 4 gushti, me 48% më shumë se një javë më parë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. Në një masë të veçantë nga mesatarja, SHBA në fakt arriti në 100,000 raste të reja ditore të hënën dhe të martën.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303