FB gjobitet me 5 miliardë USD, SHBA zbardh arsyen

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh  ndaj Facebook për të zgjidhur një hetim në shkeljet e privatësisë së të dhënave, shkruan BBC.

Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) po heton pretendimet se konsulenca politike Cambridge Analytica ka marrë në mënyrë të paligjshme të dhënat e rreth 87 milionë përdoruesve të Facebook.Zgjidhja u miratua nga FTC në një votim 3-2, thanë burime për mediat amerikane.

Facebook dhe FTC i thanë BBC se nuk kishin asnjë koment mbi raportet.FTC filloi hetimin e Facebook në mars të vitit 2018, pas njoftimeve se Cambridge Analytica kishte qasje në të dhënat e dhjetëra miliona përdoruesve të saj.

Hetimi u përqendrua në faktin nëse Facebook kishte shkelur një marrëveshje të vitit 2011 nën të cilën kërkohej të njoftonte qartë përdoruesit dhe të fitonte “pëlqimin e shprehur” për të ndarë të dhënat e tyre.

Burime anonime të njohura me këtë çështje i thanë Ëall Street Journal të premten se gjoba prej 5 miliardë dollarësh u miratua nga FTC në një votim 3-2, i cili shpërtheu përgjatë vijave partiake me komisionerët republikanë në favor dhe demokratët kundërshtuan.

Burimet e cituara në media të tjera gjithashtu raportuan të njëjtin informacion.Gjoba ende duhet të finalizohet nga ndarja civile e Departamentit të Drejtësisë, dhe është e paqartë se sa kohë mund të marrë kjo, thanë burimet.

Facebook dhe FTC nuk kanë konfirmuar raportet, duke i thënë BBC se nuk kishin asnjë koment. Megjithatë, shuma bie në përputhje me vlerësimet nga Facebook, të cilat më parë këtë vit thanë se prisnin një gjobë deri në 5 miliardë dollarë.

Nëse vërtetohet, do të ishte gjoba më e madhe e mbledhur ndonjëherë nga FTC në një kompani të teknologjisë.