fbpx

Femrat me ngjyrë kanë bërë histori në “Oscar 2019”

Screenshot_18-9.jpg

Kishte shumë skepticizëm ne fillim të Oskarit e goditur nga kundërshtarët e vitit 2019, por nuk ka dyshim se gratë kanë shpëtuar shfaqjen. Tashmë, gratë me ngjyre kanë bërë histori pasi Ruth Carter dhe Hannah Beachler u bënë njerëzit e parë me ngjtyrë për të fituar në secilën prej kategorive të tyre, sipas Slate.

 

91st Annual Academy Awards - Press Room

Për të radhitur, Carter fitoi për dizajnin e kostumeve për Black Panther ndërsa Beachler fitoi për dizajnin e prodhimit për të njëjtin film. (Beachler është gjithashtu personi i parë me ngjyrë që ndonjëherë do të jetë i nominuar në atë kategori.) Slate raporton se kjo shënon numrin më të madh të Academy Awards ku kanë fituar gratë me ngjyrë brenda të njëjtit viti, pasi Regina King mori gjithashtu një çmim për aktoren më të mirë mbështetëse në If Beale Street .

 

91st Annual Academy Awards - Press Room

Në fjalimin e saj, King tha: “Për të qëndruar këtu, duke përfaqësuar një nga artistët më të mëdhenj të kohës sonë, James Baldwin, është pak surreal.James Baldwin e ka lindur këtë fëmijë, Barry [Jenkins] e keni ushqyer atë, e keni rrethuar atë me shumë dashuri dhe mbështetje dhe kështu është e përshtatshme që unë të qëndroj këtu, sepse unë jam një shembull se kur mbështetja dhe dashuria jepen për dikë “.

ABC's Coverage Of The 91st Annual Academy Awards – Show

Por natën si një e tërë ishte një testament për fuqinë e grave të ngjyrave në film. Elizabeth Chai Vasarhelyi fitoi si një nga drejtorët e funksionit dokumentar “Free Solo”, Rayka Zehtabchi fitoi si drejtor i periudhës së shkurtër dokumentare, End of Sentence., Dhe regjisori Domee Shi (i cili është gruaja e parë drejtorit Pixar short) fitoi për filmin më të mirë të animuar, Bao.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303