16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Festivali më i madh botëror i akullit dhe borës mbahet në Kinë

spot_img

Nëse mendoni se të përballosh të ftohtin është pjesë e argëtimit kur udhëtoni, atëherë Festivali Ndërkombëtar Harbin i skulpturave të akullit dhe dëborës është zgjidhja ideale për ju.

I vendosur në provincën Heilongjiang në Kinën veriore, është festivali më i madh në botë i dëborës dhe akullit dhe përmban shumë instalime dhe aktivitete spektakolare.

Festivali zyrtarisht zgjat nga 5 janari deri më 5 shkurt, por disa atraksione ishin të hapura për vizitorët përpara ceremonisë së hapjes, duke përfshirë edhe më të njohurat prej tyre si Harbin Ice dhe Snow World, të bëra me blloqe akulli të marra nga lumi Songhua aty pranë.

Këtë vit, Harbin Ice dhe Snow World përfshin mbi 600,000 metra katrorë dhe më shumë se 100 pika referimi. Është bërë nga 110,000 metra kub akull dhe 120,000 metra kub dëbore.

Përveç ecjes deri në kështjellat gjigande të ndriçuara të akullit, pika të tjera të rëndësishme përfshijnë një statujë të hollë të Budës (që përbëhet nga më shumë se 4500 metra katrorë dëbore), një spektakël dritash 3D dhe slita dëbore të gjata 340 metra me akull me themelet e Lumit të Veriut.

Vizitorët gjithashtu mund të shikojnë veprat nga skulptorët nga 12 vende të ndryshme, të gjitha atje për të konkurruar në një konkurs vjetor.

Hyrja kushton 48 dollarë.

Ka edhe shumë aktivitete të lira përreth qytetit për të shijuar deri në fund të shkurtit, duke përfshirë 2,019 babagjyshë të formave dhe madhësive të ndryshme të ndërtuara përgjatë lumit.

Në vitin e 35-të në 2019, tani konsiderohet si një nga festivalet më të mira të dimrit në botë./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat