fbpx

“Filloi vrasja masive e Hebrejve”

9B3466A6-007A-4526-968F-3084D9544ECE-e1542262634677.gif

Sot data shënon 15 nëntor. Shumë ngjarje historike janë shënuar pikërisht poshtë kësaj date edhe pse të viteve të ndryshme. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore. 

15 Nëntori është dita e 319-të e kalendarit gregorian – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 46 ditë.

Ngjarjet e 15 nëntorit ndër vite:

1492 – Kristofor Kolombi ka marrë shënimin e parë për duhanin në ditarin e tij. Duhani në të vërtetë për herë të parë në shekullin e XVI është sjellë nga Amerika në Evropë dhe pastaj në kontinente të tjera.

1939 – Forcat naziste filluan në Varshavë vrasjen masive të hebrenjve.

1949 – Vriten Nathuram Godse dhe Narayan Apte për vrasje e politikanit indian Mahatma Gandhi.

1961 – Organizata e Kombeve të Bashkuara miratoi një traktat, i cili ndalonte prodhimin dhe përdorimin e armëve bërthamore.

1966 – Programi Gemini: Gemini 12 bie në Oqeanin Atlantik.

1970 – Lunokhod 1 zbret në Hënë.

1971 – Intel paraqiti në treg mikroprocesorin e parë, 4004.

1983 – U themelua Republika Turke e Qipros së Veriut.

1985 – Britania e Madhe dhe Irlanda nënshkruajnë një marrëveshje për t’i dhënë Dublinit një rol zyrtar këshillues në qeverisjen e Irlandës Veriore.

1889 – Brazili shpallet Republikë nga Marechal Deodoro da Fonseca dhe Perandori Pedro i Dyti rrëzohet nga froni përmes një puçi ushtarak, duke i dhënë fund mbretërisë.

1900 –Tahir Dizdari, nëpunës, publicist, gjuhëtar e orientalist shqiptar.

2003 – Kryeqyteti komercial i Turqisë goditet nga një valë e bombardimeve të fuqishme.

2006 – Filloi transmetimet (lajmet) Al Jazeera

2007 – Një ciklon shkatërrimtar i emërtuar “Sidr” godet Bangladeshin, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 5.000 personave dhe shkatërrimin e tokave pjellore.

2009 – Populli i Kosovës votoi në zgjedhjet lokale, zgjedhjet e para që nga koha kur vendi shpalli pavarësinë nga Serbia.

Lindi:

1738 – Ëilliam Herschel, astronom anglez

1889 – Emanuel II, mbreti i fundit portugez

1893 – Ndok Gjeloshi, veprimtar aktiv Politik dhe Kapiten i forcave Ushtarake Shqiptare

1907 – Claus Graf Schenk von Stauffenberg, oficier gjerman , njëri nga atenatorët (i pasuksesshëm) ndaj Hitlerit më 20 korrik 1944.

1932 – Petula Clark, aktore britanike

1948 – Eqrem Basha, poet, prozator, skenarist e akademik shqiptar

1949 – Iljaz Prokshi, shkrimtar shqiptar

Vdiq:

1280 – Alberti Masdh , filozof, teolog gjerman

1630 – Johannes Kepler, matematikan gjerman, filozof, astronom, astrolog dhe specialist i optikës.

1808 – Mustafa IV, sulltan i mbretërisë osmane

1919 – Alfred Ëerner, kimist zvicrran

1950 – Agnes Repplier, letrare amerikane

1978 – Margaret Mead, antropolog amerikan

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *