Filmi më i mirë i vitit nga Golden Globes/lista e plotë e fituesve

Golden Globes, ceremonia e cila pritet me padurim nga fansat e filmave më të rinj kësaj rradhe mendohet të ketë qenë zhgënjyese.

Nuk ishin të pakët ata,të cilët mendonin se çmimin kryesor si Filmi më i mirë i vitit do e merrte filmi me titullin “A star is born”, ku protagonistët kryesorë ishin Lady Gaga dhe Bradley Cooper.

U përfol se filmi i luajtur nga dyshja simpatike do të shkonte me shumë çmime në shtëpi por me sa duket ata arritën të merrnin vetëm një si “Kënga më e mirë origjinale”.

Çmimin e madh e rrëmbeu filmi mbi grupin Queen, “Bohemian Rhapsody”, i luajtur me mjeshtëri nga aktori Rami Malek i cili fitoi gjithashtu çmimin “Aktori më i mirë” në filmat dramë.

Protagonisti i “Bohemian Rapsody” u ngjit në skenë për të marrë kupën, ndërsa nuk harroi të falënderonte yllin Freddie Mercury, rolin e të cilit e portretizoi me mjeshtëri:

“Falenderoj Freddie Mercury që më dha kënaqësinë e një jete. Të dua njeri i bukur. Kjo është për ty sepse je i mrekullueshëm”

Fituesit e Golden Globes:

Filmi më i mirë – Dramë

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody – FITUES

If Beale Streat Could Talk

A Star Is Born

Filmi më i mirë – Muzikal ose Komedi

Crazy Rich Asians

The Favourite

Green Book – FITUES

Mary Poppins Returns

Vice

Skenari më i mirë – Motion Picture

Roma

The Favourite

If Beale Street Could Talk

Vice

Green Book – FITUES

Performanca më e mirë nga një aktore në filmat dramë

Glenn Close, The Wife – FITUES

Lady Gaga, A Star Is Born

Nicole Kidman, Destroyer

Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Rosamund Pike, A Private War

Performanca më e mirë nga një aktor në filmat dramë

Bradley Cooper, A Star Is Born

Willem Dafoe, At Eternity’s Gate

Lucas Hedges, Boy Erased

Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES

John David Washington, BlacKkKlansman./real-news.tv

Lër një koment