fbpx

Finlandë, partia socialdemokrate merr shumicën e votave

finish.jpg

Partia Socialdemokrate ka fituar të dielën shumicën e votave në zgjedhjet e parakohshme, duke marrë pushtetin pas plot 20 vitesh.

Të majtët morën 17,7 për qind të votës popullore, kundrejt euroskeptikëve të partisë “Finlandezët e Vërtetë” me 17,5 për qind, Koalicionit Kombëtar me 17 për qind, dhe partisë centriste në largim me 13,8 për qind.

Kjo ishte hera e parë në një shekull që asnjë nga partitë e mëdha nuk merr më shumë se 20 për qind të votave, ndërsa pjesëmarrja në votime ishte masive në gati 72 për qind.

Rezultati i ngushtë i dy partive kryesore rivale nënkupton se palës fituese do i duhet të formojë një koalicion qeverisës për të mbajtur shumicën në parlament.

Socialdemokratët kanë 40 deputetë në parlamentin me 200 vende, ose një përfaqësues më shumë sesa partia e ekstremit të djathtë./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303