fbpx

Fitoi 40 mijë paund për fjalimin në OKB, ja si reagoi Greta Thunberg

lead_720_405.jpg

16-year-old Swedish Climate activist Greta Thunberg speaks at the 2019 United Nations Climate Action Summit at U.N. headquarters in New York City, New York, U.S., September 23, 2019. REUTERS/Carlo Allegri - HP1EF9N1AIFX9

Aktivistja adoleshente për mbrojtjen e mjedisit Greta Thunberg ka reaguar në lidhje me cmimin që i dhanë për fjalimin e  saj të mbajtur në OKB për klimën.

Me anë të në postimi në Instagram, ajo bën me dije se iu dhanë 40 mjë paund për fjalimin, mirëpo ajo nuk i ka pranuar paratë.

“Lëvizja për klimën nuk ka nevojë më për çmime. Ajo që ne kemi nevojë është që politikanët dhe njerëzit në fuqi të fillojnë të dëgjojnë shkencën…”, shkruan ajo.

16-vjeçarja, e cila aktualisht jeton në Kalifoni, u nderua me çmimin në fjalë nga Këshilli Nordik gjatë një ceremonie që u mbajt në Stokholm.

Por, pasi u shpall fituese, në mungesë të Gretës, një përfaqësues i saj njoftoi audiencën se çmimi nuk do pranohej.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303