20.5 C
Tirana
E mërkurë, 29 Maj, 2024

TË FUNDIT

FMN: Marrëveshja tregtare Kinë-SHBA të jetë afatgjatë

spot_img

Çdo marrëveshje tregtare mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara duhet të jetë afatgjatë dhe në përputhje me multilateralizmin dhe trajton faktorët strukturorë siç është prona intelektuale, tha një zyrtar i lartë i Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Changyong Rhee, drejtor i FMN-së për Azinë dhe Paqësorin, tha gjithashtu se optimizmi mbi fatin e bisedimeve tregtare midis Uashingtonit dhe Pekinit mund të nënkuptojë se dështimi për të arritur një marrëveshje mund të shkaktojë një reagim të mprehtë në treg.

Rritja e optimizmit se negociatorët amerikanë dhe ata kineze janë shumë pranë arritjes së një marrëveshje në bisedimet e tyre të ashpra tregtare, ka ndihmuar në ngritjen e çmimeve të aksioneve botërore, duke ofruar njëfarë lehtësie për politikëbërësit duke u shqetësuar për një ngadalësim të ekonomisë globale në rritje.

Por Rhee paralajmëroi se fati i negociatave tregtare mbetet i pasigurt dhe nëse tensionet vazhdojnë, dëmi mund të shtrihet përtej korporatave dhe investimeve./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat