fbpx

FMN paralajmëron se tensionet tregtare mund të godasin rritjen ekonomike

105262676_trump_getty.jpg

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar se shkallëzimi i tensioneve tregtare mund të minojë rritjen ekonomike globale.

Në një raport të ri mbi gjendjen ekonomike botërore, FMN gjithashtu paralajmëron për rreziqet nga një Brexit pa marrëveshje.

Për ekonominë botërore, FMN parashikon një rritje prej 3.5% në 2019. Në tetor, parashikoi një rritje prej 3.7%.

Për Mbretërinë e Bashkuar, raporti i FMN parashikon një rritje prej rreth 1.5% këtë vit dhe vitin e ardhshëm, por gjithashtu thotë se ka pasiguri të konsiderueshme rreth kësaj shifre.

Shifra globale paraqet një rritje më të dobët se vitin e kaluar.

Rritjet e tarifave të vendosura nga administrata Trump në SHBA dhe homologët e saj në Pekin kanë kontribuar tashmë në një ulje të ekonomisë.

FMN gjithashtu pret që ngadalësimi i ekonomisë së Kinës të vazhdojë. Parashikimi për këtë vit dhe vitin e ardhshëm është 6.2%. /real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303