fbpx

Formula 1 sjell pajisjen për frymëmarrjen që mund të zhbllokojë terapitë intensive

111231413_esteban_ocon2.jpg

Një lajm i mirë vjen nga Anglia, ku studiuesit e University College në Londër në bashkëpunim me inxhinierët e Mercedesit që zakonisht punojnë për Formula 1,  kanë krijuar një pajisje e quajtur CPAP (në anglisht Continuous positive airway pressure), që premton se mund të ndihmojë spitalet që të mos tejmbushen.

Pajisja kanalizon një miks oksigjeni dhe ajri normal në maskën e vendosur nga pacienti me një ritëm të përcaktuar, duke zhvilluar deri diku rolin e ventilatorëve.

Në veçanti, pajisja do të ndihmojë pacientët që janë tepër të rënduar për të përballuar shtrimin në terapi intensive.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303