fbpx

FOTO/ Një maskë, çfarë ndodhi në ditën e vdekjes së Napoleon Bonapartit

hith-6-things-you-should-know-about-napoleon-E.jpeg

Gjatë kohës kur zyrtarisht është konfirmuar vdekja e Napoleon Bonapartës, atij iu është përgaditur një maskë e përbërë nga materiali me allçi

Maska është e përzier me dyll dhe allçi në mënyrë të kujdesshme që më pas iu është ngjitur në fytyrë për ta pasur një kopje të fytyrës së tij.

Maska është krijuar më 7 maj të vitit 1821 në ditën kur ai kishte vdekur në ishullin “St. Helena” në moshën 51 vjeç.

Në ditën e vdekjes së tij, përreth shtratit të tij të vdekjes kanë qenë doktorë nga Franca dhe Mbretëria e Bashkuar.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *