fbpx

FOTO/ Vdes mjeku kinez në Wuhan që u nxi nga COVID-19

Të gjithë e mbajmë mend lajmin që bëri bujë me mjekun nga Kina që kishte marrë ngjyrë të zezë pasi u prek nga koronavirus.

Së fundmi mësohet se tashmë ai ka humbur jetën.

Një mjek në Ëuhan vdiq nga virusi javën e kaluar, njoftuan media shtetërore sot, duke u bërë fataliteti i parë i Kinës Covid-19 brenda disa javësh.

Hu Ëeifeng, urolog në Spitalin Qendror Ëuhan, vdiq të premten pasi u trajtua për Covid-19 dhe sëmundje të tjera shoqëruese për më shumë se katër muaj, tha transmetuesi shtetëror CCTV. Ai është mjeku i gjashtë nga Spitali Qendror Ëuhan që ka vdekur nga virusi, i cili shpërtheu në qytetin qendror kinez në fund të vitit të kaluar.

Spitali Qendror në Ëuhan nuk ka dhënë ende një deklaratë zyrtare mbi vdekjen e Hu, teksa në fillim të shkurtit u deklarua se rreth 68 anëtarë të stafit kishin kontraktuar koronavirus.