fbpx

(FOTO)”Mirupafshim timonëve normalë”/ Elon Musk zbulon makinat e së ardhmes, brenda si avion

640-0-60fed60502023.png

Guru-ja i makinave elektrike, Elon Musk, sapo ka nxjerrë dy modelet e fundit të markës Tesla, që konsiston në dy automjetet Model S dhe Model X. Që kur u prezantuan në fillim të këtij viti, u vu re që ato kishin timonë komplet të ndryshëm nga ato që jemi mësuar në përditshmëri. Në fakt u ngjan timonëve të avionit.

Po ashtu krahasohet me makinat e Formula 1 apo dhe anijeve kozmike. Ka një formë drejtëkëndore me këndë të rrumbullakosura. Ky timon është bërë në atë mënyrë që shoferët të kenë pamjen më të gjerë të mundshme.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303