fbpx

Fotot e rralla/ Stadiumi ‘Qemal Stafa’, 60-vite emocione dhe krenari kombëtare

a080540c-f006-4121-8bdb-92c43e43db8b.jpg

Stadiumi ‘Qemal Stafa’ filloi së ndërtuari në vitin 1939, pak më shumë se një vit nga pushtimi i vendit nga fashistët italianë.

Përfundimi i punimeve në vitin 1946 u inaugurua nga ndeshja e parë e Kampionatit Ballkanik të Futbollit mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë, e fituar nga kjo e fundit me rezultatin 3-2.

Ministri i jashtëm italian, Galazzo Ciano vendosi gurin e parë sipas projektit të arkitektit Gerardo Bozio. U parashikua që të kishte 13 mijë vende si kapacitet ndërkohë që kryeqyteti kishte 60 mijë banorë.

Qemal Stafa ka qenë ‘shtëpia’ e kombëtares kuqezi për gati 60 vjet, ku emocionet dhe krenaria kombëtare ka qenë e pafund.

Mbylli dyert më 20 maj 2016 për t’iu nënshtruar shkatërrimit në qershor 2016, duke i hapur rrugën ndërtimit të ‘Arenës Kombëtare’.

2ec8aaa2-ab7b-4bee-ab98-5d15dd56b788 5ad3ad4b-09ce-4b31-a36d-8a8ad6cb62be 8f0b436c-a142-4587-bb6e-2df019ad8d43 529179b2-a2e6-43c8-b4ad-e79e94129b9b a080540c-f006-4121-8bdb-92c43e43db8b fc00ab5c-c540-42dc-9354-a030d82a6c30
<
>
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *