fbpx

Ftohje, grip apo koronavirus? Cilën keni nëse ‘përballeni’ me këto simptoma?

Home-Remedies-for-Sneezing1-780x439.jpg

Ftohjet, gripi dhe COVID-19 shkaktohen nga viruse të ndryshme, por mund të kenë simptoma të ngjashme.

Andaj, mund të jetë e vështirë të gjykosh se cilën mund të kesh, thuhet në një shkrim të publikuar nga BBC.

Sipas të njëjtit shkrim, shumica e njerëzve që ndihen të sëmurë me coronavirus do të kenë të paktën një nga simptomat kryesore:

  • temperaturë të lartë
  • kollë të vazhdueshme
  • humbje ose ndryshim në shqisën e tyre të nuhatjes ose shijes

Pra, çfarë duhet të dini për gjërat e tjera që mund të keni në muajt e ardhshëm?

A do të thotë që nëse keni temperaturë, keni edhe coronavirus?

Një temperaturë e lartë është 37.8C ose më lart. Një ethe si kjo mund të ndodhë kur trupi po lufton çdo infeksion – jo vetëm coronavirusin.

Andaj është më mirë të përdorni një termometër për të bërë matjen e saj.

Por nëse nuk keni diçka të tillë, kontrolloni nëse ju, ose personi për të cilin shqetësoheni, ndiheni të nxehtë në prekjen në gjoks ose në shpinë.

Gjithsesi, edhe pse ethet janë një simptomë kryesore e coronavirusit, mund të jetë gripi ose një infeksion tjetër.

Por një temperaturë e lartë nuk ka gjasa të ketë të bëjë me ftohjen.

Kështu që, nëse keni ethe, aranzhoni një test të coronavirusit.

Po për kollën?

Nëse jeni ftohur ose me grip mund të keni një kollë, së bashku me simptoma të tjera.

Gripi zakonisht shfaqet papritmas dhe të sëmurët shpesh do të përjetojnë dhimbje të muskujve, të dridhura, dhimbje koke, lodhje, dhimbje fyti dhe hundë të lëngshme ose të mbushura, së bashku me kollën. Është më keq sesa një ftohje e rëndë.

Ftohjet kanë tendencë të zhvillohen më gradualisht dhe janë më pak të rënda, megjithëse ende ju bëjnë të ndiheni keq.

Së bashku me një kollë, mund të ketë teshtitje dhe dhimbje fyti dhe hundë të lëngshme. Ethet, dhimbjet e muskujve dhe dhimbjet e kokës janë të rralla.

Një kollë e coronavirusit do të thotë të kolliteni për më shumë se një orë, ose tre ose më shumë “episode” në 24 orë, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Nëse zakonisht keni një kollë për shkak të një gjendje të gjatë mjekësore si Sëmundje Kronike Obstruktive të Mushkërive – COPD, mund të jetë më keq se zakonisht.

Ju duhet të testoheni për coronavirus nëse ju shfaqet një kollë e re, e vazhdueshme.

Çfarë do të thotë humbje ose ndryshim në erë ose shije?

Këto janë simptoma kryesore të coronavirusit dhe nënkuptojnë se duhet të bëni një test.

Mund të jetë akoma që keni një të ftohtë të thjeshtë. Por ju duhet të kontrolloheni, edhe nëse nuk ndiheni keq, për të shmangur rrezikun e përhapjes së virusit.

Advertisement

A do të thotë që nëse teshtij kam coronavirus?

Teshtitja nuk është simptomë e coronavirusit, dhe nëse nuk keni edhe ethe, kollë ose humbje të nuhatjes dhe shijes, nuk keni nevojë për një test.

Pikat e teshtimës mund të përhapin infeksione megjithatë, kështu që përdorni një faculetë, vendoseni në kosh dhe më pas lani duart.

Mos harroni duart. Krijoni hapësirë për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së coronavirusit dhe sëmundjeve të tjera:

Lani duart rregullisht

Përdorni një mbulesë fytyre kur distancimi shoqëror nuk është i mundur

Mundohuni të mbani distancën tuaj nga ata që nuk janë në familjen tuaj

Po në lidhje me një hundë të lëngshme ose të bllokuar?

Ndërsa kalojmë në dimër dhe me fëmijët që kthehen në shkollë dhe më shumë vende pune të hapura, shumë njerëz do të ftohen.

Hunda e lëngshme nuk është një arsye për tu testuar për coronavirus, thotë institucioni kryesor shëndetësor në Skoci.

Të dhënat nga një aplikacion që ka monitoruar simptomat e COVID-19, të raportuara nga përdoruesit e Mbretërisë së Bashkuar, sugjerojnë që fëmijët paraqiten më rrallë me simptoma të frymëmarrjes dhe ka më shumë të ngjarë të vuajnë nga ethe, dhimbje koke, lodhje dhe skuqje të lëkurës.

Po sikur të mos ndjehem mirë?

Njerëzit me coronavirus kanë një gamë të gjerë të simptomave, duke filluar nga ato të lehta deri te ato të rënda, megjithëse disa nuk do të kenë fare, por përsëri mund të jenë infektivë.

Si të trajtoni coronavirusin në shtëpi?

Simptomat mund të shfaqen deri në dy javë pas ekspozimit ndaj coronavirusit, por zakonisht rreth ditës së pestë.

Ndjenja e frymëmarrjes mund të jetë një shenjë e një infeksioni më serioz të coronavirusit.

Prandaj, nëse keni probleme me frymëmarrjen, kontaktoni mjekun tuaj.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303