fbpx

Mesfushori më i shtrenjtë në botë, një shqiptar

Ndoshta nuk do ta besoni, por futbollisti shqiptar është më i shtrenjti në botë momentalisht.

E kemi fjalën për mesfushorin Granit Xhaka, që luan me Arsenalin dhe me kombëtaren e Zvicrës.

Ai vlerësohet aktualisht me 62.9 milionë euro. Vlerësimi i kartonit të tij ka ardhur në bazë të një studimi të realizuar nga Qendra Ndërkombëtare e Studimeve të Sportit (CIES) Xhaka është pjesë e skuadrës së Arsenalit, si dhe ka një rol shumë të rëndësishëm në kombëtaren e Zvicrës.

Pas tij vijnë futbollistë të tjerë shqiptarë si Adnan Jonuzaj, Xherdan Shaqiri, apo edhe Elseid Hysaj. (real-news.tv)

Lër një koment