fbpx

Gara për të pasuar Boris Johnson, Liz Truss shpall kandidaturën për kryeministre

125854945_5a4f4e1814f163dbb639cecfc3ca60e3b1c621ed.jpg

Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka shpallur kandidaturën për të pasuar Boris Johnson si lider partie dhe kryeministër.

Duke njoftuar planin e saj për të kandiduar në Daily Telegraph, Truss i tha gazetës se do të ulte taksat nga dita e parë, nëse do të bëhej kryeministre.

Ajo gjithashtu tregoi se do t’i bashkohej rivalëve të saj në planifikimin për të ulur taksat e korporatave, për të ndryshuar rritjen e Sigurimeve Kombëtare dhe për të reformuar normat e biznesit.

Truss i tha gazetës se do të “luftonte zgjedhjet si konservatore dhe do të qeveriste si konservatore”, duke shtuar se ajo gjithashtu do të merrte “veprime të menjëhershme për të ndihmuar njerëzit të përballen me koston e jetesës”.

Komiteti i 1922 i deputetëve konservatorë do të përcaktojë të hënën orarin për zgjedhjet e lidershipit.

Deri më tani lista e pretendentëve përfshin:

Ish ministrja Kemi Badenoch

Prokurorja e Përgjithshme Suella Braverman

Ministri i sapoemëruar i Ministrisë së Jashtme Rehman Chishti

Ish-sekretari i shëndetësisë Jeremy Hunt

Ish-sekretari i shëndetësisë Sajid Javid

Ministrja e Tregtisë Penny Mordaunt

Sekretari i Transportit Grant Shapps

Ish kancelari Rishi Sunak

Kancelari Nadhim Zahawi

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303