13.5 C
Tirana
E martë, 28 Maj, 2024

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur gazetari rus

spot_img

Është gjetur i vdekur në Spanjë gazetari dhe analisti politik rus, Igor Malashenko. Për momentin nuk dihen shkaqet e vdekjes së 64-vjeçarit, ndërsa autoritetet kanë nisur hetimet.

Malashenko ka qenë bashkëpronarë i kompanisë televizive NTV në vitet 1990. Ai ka qenë edhe ish shef i Radio Televizionit shtetëror rus Ostankino.

Më 1996, Malashenko ka qenë këshilltar kryesor i fushatës presidenciale për rizgjedhje të presidentit, Boris Yeltsin. Gazetari i vdekur Malashenko ka themeluar edhe rrjetin Media-Most më 1997.

Ai gjithashtu ka udhëhequr televizionin RTVI si dhe ka kryesuar fushatën zgjedhore të gazetares dhe prezentueses televizive, Ksenia Sobchak, për zgjedhjet e presidenciale ruse, në mars të vitit 2018. Ajo kishte fituar rreth 1.7 përqind të votave krahas presidentit, Vladimir Putin, i cili kishte fituar shumicën./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat