fbpx

Gjurmë jete nën shtresat e akullit në Antarktidë

1548099100_liqen.jpg

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundi disa gjurmë  të ruajtura mikrogjallesash të vogla nën  një liqen misterioz nën shtresat e baltës nën më shumë se 3.500 metra shtresë akulli, në Antarktidë

Liqeni Mercer Subglacial është një liqen atraktiv  që shtrihet më shumë se 1000 metra thellësi  I njohur si ‘Whillans Ice Plai’, një seksion i lëvizshëm i fletës në zonën e Antarktikës Perëndimore.

Hulumtuesit kanë arritur të shpojnë një shtresë të akullit prej rreth 3500 metra në liqen për herë të parë në fillim të këtij viti për të mësuar më shumë për këtë liqen akulli misterioz  dhe ku arritën të gjejnë gjetën shenja të jetës.

Mësohet se studiuesit gjetën eshtrat e algave të ndyshme fotosintetike të milionave vjetëve më parë.

Pas ditëve të thyerjes së copave të dendura të akullit më 26 dhjetor, hulumtuesit dërguan një instrument, në liqenin Mercer ku filmuan pamjet e rralla të këtij  liqeni.

Ata gjithashtu përdorën instrumente të tjera për të provuar ujin, duke gjetur përfundimisht shenja të jetës së lashtë, mbetjet skeletore të ruajtura në mënyrë të përkryer të kafshëve të vogla të bllokuara nën rreth gjysmë milje akulli.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303