15.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Gjykata e Lartë kundër Trump për kërkesat e azilit

spot_img

Gjykata e Lartë bllokoi kufizimet e reja të azilit të vendosura nga administrata Trump.

Shefi i Drejtësisë John Roberts u bashkua me katër gjykatësit liberalë.

Politika e administratës, e nënshkruar më 9 nëntor, do të ndalonte përkohësisht emigrantët që kalojnë në mënyrë të paligjshme në SHBA përmes kufirit jugor, nga kërkimi i azilit jashtë portave zyrtare të hyrjes. Një gjykatës federal në Kaliforni shpejt bllokoi vendimin, dhe Gjykata e 9-të e Apelit të Rrethit Amerikan ra dakord.

“Kjo është një goditje e madhe për administratën e Trump dhe dërgon një sinjal të fortë se ka të paktën pesë gjyqtarë të cilët pajtohen me gjykatën e rrethit se ndalimi i azilit tejkalon autoritetin statutor të Presidentit”, tha Steve Vladeck, analist dhe profesor i Gjykatës Supreme të CNN në Shkollën e Drejtësisë në Universitetin e Teksasit.

Zëdhënësi i Departamentit të Drejtësisë Stiven Stafford tha se departamenti do të vazhdojë të luftojë bllokun mbi ndalimin.

Avokati Lee Gelernt tha se vendimi “do të shpëtojë jetën dhe do të mbajë familjet dhe fëmijët nga persekutimi”.

“Jemi të kënaqur që gjykata refuzoi të lejojë administratën të shkurtojë procesin e apelit të zakonshëm”, tha Gelernt./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat