Heq burkën në publik, burg 32-vjeçares

Një 32-vjeçare është dënuar me 1 vit burg, pasi për një moment ka hequr burkën në publik.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur pikërisht në kryeqytetin e Teheranit në Iran.

Gruaja, e cila është nënë e dy fëmijëve, nuk po mbushej dot me frymë nga vapa e madhe dhe për këtë arsye ka hequr vetëm për pak çaste burkën nga fytyra.

Për këtë veprim, ajo është dënuar.

Ndërkohë, avokati i saj e ka quajtur absurd vendimin e gjykatës për dënimin e gruas iraniane./real-news.tv