22.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Hi dhe tym, rindizet vullkani në Indonezi

spot_img

Vullkani ‘Merapi’ në Indonezi është rindezur sërish duke nxjerrë hi dhe tym këto ditët e fundit. Shpërthimet kanë qenë të pakta, por autoritetet kanë nisur me evakuimin e banorëve. Mësohet se tymi ka arritur deri në 1200 metra lartësi.

Kujtojmë që shpërthimi i fundit i këtij vullkani aktiv në Indonezi ishte në vitin 2010, ku u raportuan 347 viktima. Ndërkohë, zyra qeveritare sizmologjike e Indonezi po monitoron vullkanin ‘Merapi’ për shpërthime të tjera. Duhet theksuar se përveç ‘Merapit’, monitorohen edhe 130 vullkane të tjera, të cilat janë aktive./real-news.tv

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat