Historike, një ekip shqiptar në grupet e Champions League

Vllaznia në futboll për femra shkuan historinë duke u bërë skuadra e parë shqiptare që arrin të kualifikohet në grupet e Champions-it. Shkodranet u renditën të parat në grupin 10 paraeliminator duke fituar të drejtën të jenë pjesë e 32 ekipeve më të mira të kontinentit. Në ndeshjen e fundit në grup, Vllaznia arriti të merrte një barazim 1-1 ndaj kampioneve të Lituanisë Gintra.

Ka qenë Megi Doçi e cila me një 11-metërsh në minutën e 78-të barazoi shifrat duke i dhënë kualifikimin historik vajzave kuqeblu. Në sfidat paraeliminatore që u mbajtën në Lituani, Vllaznia u rendit e para në grupin 10, me 2 fitore dhe 1 barazim.