fbpx

Humb jetën guvernatorja disa ditë pasi u betua

1-127.jpg

Guvernatorja e shtetit qendror Puebla të Meksikës, Marta Erika Alonso, ka vdekur në një aksident me helikopter, pak ditë pasi u betua.

Burri i saj, senatori Rafael Moreno Valle dhe dy pilotët u vranë gjithashtu. Raportet thonë se ka pasur një pasagjer i tretë në bord, i cili gjithashtu vdiq.

Aksidenti i së hënës ndodhi pak pasi avioni u ngrit nga kryeqyteti i Puebla.

Zonja Alonso u bë guvernatorja e parë femër e Puebla pas sondazheve të diskutueshme.

45-vjeçarja ishte anëtare i partisë PAN të qendrës së djathtë.

Vdekja e guvernatores dhe burrit të saj u konfirmuan nga presidenti i ri i Meksikës, Andres Manuel López Obrador.

Në një postim në twitter, Presidenti López Obrador shprehu ngushëllimet më të thella për të afërmit e dy politikanëve.

Ai tha se do të fillojë një hetim për të zbuluar shkakun e aksidentit.

Zyrtarët meksikanë më vonë thanë se besonin se helikopteri u rrëzua pas një defekti të pa specifikuar pranë Puebla, qytetit të dytë më të madh të Meksikës.

Alonso kishte marrë detyrën në 14 dhjetor, duke mposhtur ngushtë në zgjedhjet e korrikut Manuel Barbosa, kandidati i preferuar i presidentit López Obrador për guvernatorin e një prej shteteve më të populluara të Meksikës.

Partia Morena e Presidentit López Obrador kishte pretenduar parregullsi dhe mashtrime të gjera në sondazh, dhe rezultatet përfundimtare duhej të vërtetoheshin nga një tribunë zgjedhore./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *