I riu ther me thikë gruan duke thirrur ‘Allahu Akbar’

Sidney ka përjetuar çaste paniku. Një person i armatosur me thikë u arrestua nga policia pasi plagosi një grua. Një tjetër u gjet e vdekur brenda një apartamenti në po të njëjtën rrugë, por nuk është e qartë nëse ngjarjet janë të lidhura.

Policia bëri të ditur se i dyshuari ishte përpjekur të godiste persona të tjerë, dhe se kishte disa skena krimi.

“Një qytetare femër u qëllua me thikë. Ka pasur gjithashtu përpjekje të tjera për sulme me thikë nga i njëjti person”, deklaroi inspektori i policisë Gavin Wood.

Pamje të shfaqura në televizionet lokale e tregojnë agresorin teksa thërret ‘’Zoti është i madh’’ në gjuhën arabe, dhe ‘’më qëlloni’’. Ai hidhet mbi një makinë duke tundur thikën, ndërsa një burrë përpiqet ta ndalë me karrige.

17213036-7351585-Police_were_called_to_King_and_Clarence_Streets_in_Sydney_near_W-a-24_1565688745025 17213804-7351585-A_man_with_a_knife_left_can_be_seen_walking_towards_a_bystander_-m-49_1565688752382 17214812-7351585-The_alleged_attacker_was_pinned_to_the_ground_by_heroic_bystande-a-35_1565688745030 17218812-7351585-A_women_was_pictured_being_taken_by_ambulance_from_a_hotel_after-a-47_1565688745045 17219688-7351585-Dramatic_footage_captured_the_moment_hero_Britons_helped_pin_the-a-45_1565688745044 17220412-7351585-image-a-58_1565689701736
<
>

Ngjarja ndodhi gjate mesditës në një zonë të populluar në qendër të qytetit. Kryeministri Australian Scott Morrison deklaroi në Twitter se sulmi i dhunshëm ishte thellësisht shqetësues.

Motivet mbeten të paqarta sipas policisë së Uellsit të ri jugor. “Personi përgjegjës për sulmin është në ngarkim të autoriteteve. Ai veproi i vetëm dhe nuk në këtë fazë nuk mund të flitet për bashkëpunëtorë. Motivet mbetet të paqarta por ne po shqyrtojmë të gjitha mundësitë”

Policia vlerësoi guximin e qytetarëve që kishin ndërhyrë në atë që e quajtën situatë tepër të rrezikshme. 3 britanikë ishin mes atyre që ndihmuan në kapjen e agresorit.