Identifikohet personi që i këputi gishtat polices

Screenshot_1-29.png

Përveç 11 të arrestuarve, policia e Tiranës pritet të ndalojë dhe procedojë penalisht edhe persona të tjerë në lidhje me protestën e dhunshme para parlamentit. Mes tyre është identifikuar edhe personi që hodhi kapsollën e fuqishme, nga e cila u dëmtua rëndë në gishta efektivja e repartit “Shqiponja”, Ina Nuka.

Ekspertët kriminalistë kanë konstatuar se shashkat që u përdorën të enjten kishin një përmbajtje shumë të lartë baruti, ndryshe nga mjetet e zakonshme piroteknike. Një verifikim tjetër po kryhet edhe për mënyrën sesi protestuesit i kanë siguruar këto kapsolla që u përdorën dhe hodhën në masë ndaj policisë.

Ndërkohë efektivja Ina Nuka që fatkeqësisht humbi gishtat në krye të detyrës, rrëfeu për emisionin “Open” në Top-Channel momentin e plagosjes.

“Ishim me shërbim te Parlamenti për protestën. Situata agravoi dhe turma nisi të shtynte. Isha në rreshtin e dytë dhe një nga këto plasëset më ra në trup dhe u mundova ta shmang me dorën e djathtë, pasi e kisha në pjesën e qafës”, tregon Nuka.

Polices së plagosur ju premtua dërgimi në një klinikë më të specializuar jashtë vendit për të rikuperuar demet e shkaktuara në dorë.

Një protestë e ngjashme si ajo e së enjtes, banorët e unazës së re mbajtën edhe para bashkisë së Tiranës javën e kaluar ku gjithashtu disa efektivë të policisë bashkiake mbetën të lënduar. Në këtë protestë u përdor edhe koktejl-molotovi ndërsa 9 persona u proceduan penalisht për kundërshtim të punonjësit të policisë, goditje për shkak të detyrës dhe organizim të tubimeve të paligjshme.

Që prej nisjes së protestave nga banorët e unazës së re rreth 3 javë më parë, në total më shumë se 60 persona janë kallëzuar në prokurori edhe për bllokimin e përditshëm të rrugës me akuzën e pengimit të mjeteve të transportit dhe prishjes së qetësisë publike.

Për protestën e fundit ku mbetën të lënduar 12 efektivë dhe disa protestues edhe avokati i popullit ka nisur një hetim për të parë nëse ka patur tejkalim të kompetencave nga ana e institucioneve. (TCH)

scroll to top