fbpx

Ilir Meta merr lajmin e hidhur: Trishtues, përulem me nderim dhe mirënjohje të thellë…

meta-9-780x405.jpg

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me lajmin e hidhur për ndarjen nga jeta të ish-ministrit Maksim Cikuli. Meta thotë se pavarësisht ikjes nga kjo botë ai do të mbahet mend si zë i moderuar, i angazhuar për mbrojtjen e parimeve të lirisë dhe të drejtave të njeriut.

“Trishtues lajmi i ndarjes nga jeta të Prof. Dr. Maksim Cikulit, personalitet i shquar i mjekësisë shqiptare, por edhe politikan e përfaqësues i nderuar i elitës qytetare dhe intelektuale të vendit.

Në dekada pune e përkushtimi dhe humanizmi të madh, Prof. Dr. Maksim Cikuli dha një kontribut të shquar si mjek, por veçanërisht si themelues i shërbimit të vetëm kombëtar të gjenetikës në Shqipëri.

Në politikë, si ish-ministër i Shëndetësisë dhe deputet në dy legjislatura, ai do të mbahet mend si një zë i moderuar, i angazhuar për mbrojtjen e parimeve të lirisë dhe të drejtave të njeriut qysh në vitet e para të pluralizmit politik, si dhe për reformimin e sistemit shëndetësor në vend.

Duke u përulur me nderim e mirënjohje të thellë para kujtimit dhe veprës së tij, u shpreh ngushëllimet më të thella familjes, të afërmve, miqve e bashkëpunëtorëve,”-shkruan Meta.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303