fbpx

Irani i bën thirrje SHBA-ve të heqin dorë nga politikat luftënxitëse

Rouhani-1.jpg

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, u ka bërë thirrje SHBA-ve të “lënë mënjanë politikat luftënxitëse”.

“Amerika duhet të kuptojë se armiqësia dhe nxitja e luftës nuk funksionojnë në favor të tyre”-citohet të ketë thënë Rouhani.

Komentet e tij erdhën një ditë pasi presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, shkarkoi këshilltarin e tij të Sigurisë Kombëtare, John Bolton.

Tensionet midis SHBA-ve dhe Iranit u përshkallëzuan pasi dy cisterna nafte u sulmuan në ngushticën e Hormuzit në qershor. Washingtoni e mbajti Teheranin përgjegjës për sulmet, një akuzë e mohuar nga Irani.

Presidenti amerikan mund të takohet me homologun iranian në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara më vonë këtë muaj./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303