fbpx

Irani i përgjigjet SHBA: Nuk na dridhet qerpiku!

iran-warns-US-1.jpg

Irani paralajmëroi presidentin e SHBA, Donald Trump, të mos e përfshijë në një luftë gjithëpërfshirëse në Lindjen e Mesme, pas sulmit në objektet e naftës saudite për të cilin Uashingtoni dhe Rijadi fajësojnë Teheranin.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka përshkruar sulmin e fundjavës që fillimisht përgjysmoi prodhimin e naftës saudite si një akt lufte dhe ka diskutuar hakmarrjen e mundshme me Arabinë Saudite dhe aleatët e tjerë të Gjirit.

Trump urdhëroi më shumë sanksione ndaj Teheranit.

Ministri i Jashtëm i Iranit u përgjigj duke i thënë CNN se Republika Islamike “nuk do t’i dridhet qerpiku” nëse duhet të mbrohet kundër çdo sulmi ushtarak amerikan ose saudit, për të cilin ai tha se do të çonte në “luftë të gjithanshme”.

Rijadi, i cili e quajti sulmin si “provë të vullnetit global”, të mërkurën shfaqi atë që e përshkroi si prova. Ministria e brendshme saudite shfaqi mbetjet e 25 dronëve dhe raketave iraniane të përdorura gjatë sulmit, duke thënë se ishte provë e pamohueshme e agresionit iranian./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303