fbpx

Ish-këshilltari i Trump shpallet fajtor për shtatë akuza

Ish-këshilltari i presidentit amerikan, Roger Stone, është shpallur fajtor për shtatë akuza penale për gënjeshtra në Kongres, pengim dhe shkelje të drejtësisë.

Aktgjykimi, në një proces gjyqësor që lindi nga hetimi i ish-Këshillit Special, Robert Mueller, për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA, nuk është vetëm një goditje ndaj Stone, por vë në dyshim veprimet e Trumpit si kandidat në një kohë kur ai përballet me një hetim që mund të prishë presidencën e tij.

Stone, 67 vjeç, ishte një nga disa ish-ndihmësit e Trump që ishte akuzuar në hetimin e Mueller. Tjetri ishte ish-kryetari i fushatës së Trump, Paul Manafort, një partner biznesi i Stone i cili u dënua vitin e kaluar në Virxhinia për akuza mashtrimi taksash dhe bankash dhe tani vuan dënimin në burg.

Ai ka qenë mik i Trumpit për dekada të tëra.

Presidenti amerikan, Donald Trump, u shpreh kundër vendimit të gjykatës.

“Kështu që ata tani e dënojnë Roger Stone për mashtrim dhe duan ta burgosin atë për shumë vite “, shkroi Trump në Twitter pas aktgjykimit. Trump më pas e pyeti pse nuk hetohen edhe një seri kundërshtarësh të tij përfshirë kundërshtaren e tij politike për vitin 2016, Hillary Clinton, dhe “madje edhe Mueller vetë? A nuk gënjejnë ata?”

“Një standard i dyfishtë si kurrë më parë në historinë e vendit tonë?”- shtoi Trump./real-news.tv/