fbpx

Ish-presidenti i Bolivisë kërkon azil në Meksikë: Jeta ime është në rrezik

morales-in-mexico.jpg

Ish-presidenti bolivian, Evo Morales, ka mbërritur në Mexico City duke thënë se ai kërkoi azil sepse jeta e tij është në rrezik në vendin e tij.

Morales dha dorëheqjen të dielën pas disa javë protestash për shkak të rezultatit të diskutueshëm të zgjedhjeve presidenciale.

Avioni meksikan që e mbante atë zbarkoi në një aeroport në Mexico, ku ai dha një konferencë të shkurtër për shtyp.

Morales tha se ai ishte i detyruar të jepte dorëheqjen, por e bëri këtë me dëshirë “në mënyrë që të mos ketë më gjakderdhje”.

Udhëheqësi i krahut të majtë tha se ai dhe qeveria boliviane janë “shumë mirënjohës” ndaj presidentit meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador, të cilin ai e besoi për të shpëtuar jetën e tij.

“Unë do të qëndroj në politikë sa të kem jetë, lufta vazhdon. Të gjithë njerëzit e botës kanë të drejtë të çlirohen nga diskriminimi dhe poshtërimi,” shtoi ai.

Ministri i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard, shkroi në Twitter se Morales kishte mbërritur “i sigurt” në vend, duke treguar një foto të avionit që e solli atë./real-news.tv/

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303