fbpx

Ismail Kadare fiton çmimin ndërkombëtar të Letërsisë ‘Neustad 2020’

8ff2ef1a7e1611ebedbff8315542eb91_L-600x360.jpg

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare ka fituar Çmimin Ndërkombëtar Letrar “Neustadt” për vitin 2020. Kadare ishte përzgjedhur si një prej nëntë shkrimtarëve finalistë, të cilët konkuronin për këtë çmim.

Çmimi, i cili ka një vlerë prej $50,000 është cilësuar si “American Nobel” dhe akordohet nga “World Literature Today”, e cila është revista e Universitetit të Oklahamas për letërsinë dhe kulturën ndërkombëtare.  

Çmimi “Neustadt” është i pari çmim ndërkombëtar për letërsinë i kësaj kategorie, që e ka origjinën në Shtetet e Bashkuara dhe është një nga të paktët çmime ndërkombëtare, për të cilat kanë të drejtë të konkurrojnë njëkohësisht poetë, romancierë, skenaristë dhe dramaturgë.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303